המדריך: איך להכין קוסקוס תירס ללא גלוטן

22 במרץ 2015
קוסקוס, מקמח תירס! צילום: מתן כץ

קוסקוס, מקמח תירס! צילום: מתן כץ

מתכון משנה חיים • קוסקוס מושלם ללא גלוטן שמכינים מקמח תירס (זה של הפולנטה). ויש עוד בונוס: חצי שעה וזה מוכן!

אני חולה על קוסקוס, בכל צורה ודרך, ובמיוחד אני אוהב אותו כשהוא עשוי כמו שצריך, שאפשר לקווצ'ץ' אותו ביד ולדחוף לפה, כאפשר להרגיש בפה את כל אחד מהגרגירים, וכשהוא שותה בשמחה את הטעמים של מה ששמים עליו. לעתים נדירות יוצא לך להיתקל במתכון שהוא תגלית – שיכול לשנות את הדרך שבה חושבים על אוכל ולהציג מימד חדש לחלוטין של מרכיב, שנדמה שאי אפשר לחדש בו יותר. והיום אני הולך לשתף אתכם במתכון בדיוק כזה: קוסקוס, אוורירי, יפה, אחד אחד, שעשוי מקמח תירס, אותו קמח תירס שממנו מכינים פולנטה.

מה שאומר שהוא גם ידידותי לאלרגיים לגלוטן וגם מתאים להכנה בפסח, וכל זה בלי להתפשר בכלל על הטעם, המרקם, יכולת ספיגת הרטבים והתחושה הכיפית שרק קוסקוס איכותי יודע לתת.

צהוב, ולא מכורכום
הרעיון על האפשרות להחליף את הסולת בקמח תירס נתקלתי לפני כשנה, בזמן שעשיתי תחקיר עבור מאקו לכתבה על קוסקוס. במסגרת החיפושים נתקלתי בעובדה שבדרום אמריקה, מכינים המהגרים שהגיע מארצות המגרב את הקוסקוס שלהם מקמח תירס צהוב, וזאת מכיוון שסולת הייתה פחות נפוצה שם בעבר.

מתכונים שראיתי למאכל הלטיני, שעונה לשם cuzcuz con milho, לא היו ברורים, או לחילופין דיברו על הכנת קמח תירס עם חלב קוקוס, שזה.. לא מה שרציתי.

בתמונות: הכנה קוסקוס מקמח תירס גס (לא אינסטנט) לפולנטה 

מודדים את קמח התירס, מעבירים לסיר ומוסיפים שמן. צילום: מתן כץ

מודדים את קמח התירס, מעבירים לסיר ומוסיפים שמן. צילום: מתן כץ

מערבבים כדי שהשמן יעטוף כל גרגיר. צילום: מתן כץ

מערבבים כדי שהשמן יעטוף כל גרגיר. צילום: מתן כץ

בכתבה שהכנתי נתתי מתכון לקוסקוס מסורתי, שמכינים באידוי בתהליך ממושך בן 10 שלבים (ותודה לאורנה בן חיים על המתכון המפורט), וגם בשיטה מקוצרת, שלמדתי מדוד שלי, דָוִד נזרי, בה מבשלים את הסולת בסיר עם מים, קצת כמו אורז, ואז מפוררים אותו בשיטתיות עד הוא הופך לפירורים האווריריים המבוקשים.

בתגובות לאותה כתבה (אני משתדל לקרוא את כל הטוקבקים, לעתים יש שם מידע מועיל) ראיתי המלצות להכנת הקוסקוס מהסולת במיקרוגל – בשיטה המהירה ביותר שראיתי עד אותה עת: שמים כוס סולת בקערה, מערבבים עם שמן ומלח, מוסיפים כוס מים, ושולחים למיקרוגל ל-10 דקות, ואז מסננים בנפת הקוסקוס המיוחדת (שעולה בין 25-35 ש"ח ואפשר למצוא בכל חנות כלי בית). ההכנה במיקרוגל עבדה לי מצוין, ונשאר לי לבדוק איך אני ממיר את הטכניקה של הסולת לקמח התירס.

ומוסיפים מלח. צילום: מתן כץ

ומוסיפים מלח. צילום: מתן כץ

 

הקוסקוס המקורי
כמו שפסטה היא חלק בלתי נפרד מהאוכל האיטלקי, כך הקוסקוס הוא חלק בלתי נפרד מהאוכל של אזור המגרב: מרוקו, טוניס, אלג'ריה וגם לוב. בכל אחת מהארצות הללו מכינים קוסקוס קצת אחרת, ומגישים עם רטבים ותבשילים שונים, והוא חלק חשוב מכל סעודה חגיגית, ארוחת שבת וסתם ארוחת צהריים שגרתית.

הכנת הקוסקוס נהוגה באזור זה כבר יותר מ-1000 שנים, ולפני שהשתמשו בסולת הכינו אותו מפירורי לחם (מנה שנקראה בעבר ט'ארידה), מדגנים כמו דוחן, שורשים כמו טפיוקה ובימי הפסח אפילו ממצות.

הווה אומר: קוסקוס אינו שם המתייחס ספציפית רק להכנה של סולת, אלא לטכניקה – טכניקה בה גרגרי עמילן (הסבר מה זה עמילן כאן) מבושלים בדרך בה הם יוצאים כפירורים קטנים, אווריריים ומופרדים. הדרך הזאת עוברת דרך שיטת בישול בה אנחנו פחות משתמשים ביומיום (וחבל): אידוי, או בישול באדים.

מכסים במים - 2 כוסות לכוס קמח תירס גס, וגוס לכוס קמח מהיר. צילום: מתן כץ

מכסים במים – 2 כוסות לכוס קמח תירס גס, וכוס ורבע לקמח מהיר. צילום: מתן כץ

 

סוגים של תירס
חמוש בידע ההיסטורי, ניגשתי אל מדף מוצרי התירס בסופר הקרוב לביתי, ושם נתקלתי בבעייה: קמח תירס, בו ביומיום משתמשים להכנת פולנטה (ולפני שנה הכנתי פולנטה מסולת, אז זה סוג של סגירת מעגל!) מגיע בשני גדלים.

ראשית, יש את קמח התירס הגרוס גס (חפשו את המילה Bramata על האריזה), שכדי להפוך אותו לפולנטה צריך הרבה נוזלים והרבה זמן בחישה, יש את קמח התירס האינסטנט (חפשו את המילה Fioretto על האריזה), שמביא אחלה פולנטה בשבריר מהזמן, למרות שיש הטוענים (היוש אסף גרניט ) שהוא מניב פולנטה פחות מוצלחת מהגס. אבל בלי פטפוטי פולנטה – זה לא הנושא היום.

מכיוון ששני סוגי הקמח שונים זה מזה בגודל, לעבדכם הנאמן לא הייתה ברירה אלא לבחון ולפתח מתכון עבור כל אחד מהקמחים בפני עצמו. ברשת אמנם תוכלו למצוא מתכונים בעברית לקוסקוס מתירס, אבל הם מדברים על הכנה בשיטה המסורתית, שכוללת שימוש בקוסקוסייר (סיר אידוי ייעודי לקוסקוס), אותו אין לכולם, ותהליך ההכנה נמשך לפחות שעה וחצי.

מבשלים עד שכל המים נספגו והתירס מרגיש יבש למגע. צילום: מתן כץ

מבשלים עד שכל המים נספגו והתירס מרגיש יבש למגע. צילום: מתן כץ

מה עשיתי? התאמתי את שיטות ההכנה המהירות של הקוסקוס מהסולת – בסיר עם מים ובמיקרוגל, לשני הסוגים של קמח התירס. נדרשו כמה וכמה ניסיונות עד שהגעתי ליחס המים הנכון לכל קמח, שמניב קוסקוס שהוא גם רך אבל לא מדי וגם מתפורר ונעים.. בקיצור, מעבדה קולינרית לשירותכם!

עניין של כשרות
קוסקוס התירס אידיאלי לכל מי שנמנע מגלוטן מכל סיבה שהיא (אם אתם רגישים, שימו לב כמובן לבדוק על האריזה שאין שיירי גלוטן). עד לרגע כתיבת מאמר זה, לא מצאתי קמח תירס גרוס גס שקיבל הכשר לפסח, ועכשיו תוקנתי – ולפי אנשי היבואן 'תומר' הם מייבאים את קמח התירס בגרסה תואמת לחג.

מעבירים לקערה. צילום: מתן כץ

מעבירים לקערה. כשטועמים מהתירס עכשיו, הגושים יתפוררו לכם בפה ותרגישו מרקם קוסקוסי. צילום: מתן כץ

 

מצד שני, קמח תירס לפולנטה אינסטנט כן זמין כאן בגרסה כשל"פית, לכן, אם אתם בונים על הגשתו במהלך החג – הדרך עוברת באינסטנט. פולנטה אינסטנט כשרה לפסח ניתן למצוא תחת המותג סוגת, תומר וגם של המותג moretti. אם אתם מכירים מותגים נוספים שלא ציינתי – תגידו לי ואוסיף!

מעבר לעובדה שקוסקוס התירס הולך עם כל תבשיל או רוטב עשיר (דאגתי לכם לרשימה בסוף, ויש עוד כמה מתכונים רלוונטיים בכתיבה) הוא גם יכול לשמש על תקן בורגול בסלט טאבולה, ובכל שימוש קולינרי אחר שהייתם עושים לקוסקוס.

ויש טוויסט! אפשר גם מקמח תירס לבן

(עדכון 14/8/2016): בסיור עם חברים בשוק לוינסקי איתרתי פולנטה לבנה, והכנתי אותה לפי המתכון ואת התוצאה אתם רואים כאן!. התוצאה מתעתעת וטעימה במיוחד. אם הצלחתם לאתר אותה, לכו על זה. (הוראות הכנה: 3 כוסות מים על כל 2 כוסות פולנטה, בישול 13 דקות בכיריים או במיקרוגל לפי אופן ההכנה המפורט מטה).

רגע לפני המתכון

בניגוד לעבודה עם הסולת, אשר מתפוררת באופן בקלות בתום הבישול, התירס צריך קצת זמן להתקרר לפני שהוא מתחיל להתפורר בצייתנות – ולכן זמני ההמתנה המצוינים במתכון. הדבר החשוב הוא לוודא שכל המים נספגו והוא מרגיש יבש.

ציוד מיוחד: בזמן שאת קמח התירס הגס אפשר לאוורר לצורת קוסקוס עם הידיים, בלי להיעזר בנפה מיוחדת (שכאמור, זמינה בכל חנות כלי בית), בקמח התירס האינסטנט זה הרבה פחות נוח (יש בשלניות מנוסות שיודעות להפריד בלי מסננת, וכל הכבוד להן), לכן המתכון מכוון אתכם להשתמש בנפה או לחילופין במעבד מזון, שיטה שתפסה מאוד בזמן האחרון (ד"ש למשימת הקוסקוס של מאסטרשף VIP), מכיוון שהיא המהירה ביותר (וגם בה לא צריך לגעת בידיים בקוסקוס החם, למרות שאני דווקא די נהנה מהמגע הזה).

זמן שרידות במקרר: שני סוגי הקוסקוס נשמרים במקרר 3 ימים, אפשר לכסות במגבת לחה כדי שישמרו על הלחות (ותודה לרותם ליברזון על הטיפ 😉 ). אין בעייה להקפיא בתום התהליך (חשוב להקפיא ברגע שהקוסקוס מגיע לטמפרטורת החדר, שישאר לח גם אחרי ההפשרה).

יחסים שחשוב לשמור עליהם: תרגישו חופשי להרחיב או לצמצם את המתכון, המפתח להצלחה פה הוא היחס בין המים לקמח התירס: בפולנטה הדקה על כל כוס קמח תירס שמים 1/2 1 כוסות מים, ובעבה 2 כוסות מים על כל כוס קמח תירס. אל תשאלו אותי על מדידות בגרמים, העיקר שתשתמשו באותה כוס למדידת התירס והמים.

חימום מחדש: המיקרוגל הוא הכלי הטוב ביותר לחימום של הקוסקוס הקר. קערה גדושה צריכה בערך דקה (עם או בלי כיסוי) כדי להתחמם מחדש היטב.

מפוררים, ויש קוסקוס! (הידיים הנשיות הן של רותם ליברזון המוכשרת). צילום: מתן כץ

מפוררים, ויש קוסקוס! (הידיים מצד שמאל הן של רותם המוכשרת). צילום: מתן כץ

מתכון לקוסקוס מפולנטה עבה

6-8 מנות קוסקוס כתוספת, טבעוני, 15 דקות עבודה, שעה עד שאפשר לאכול

מצרכים:

2 כוסות קמח תירס גס לפולנטה (Bramata)
1/3 כוס שמן זית (אפשר גם רגיל)
כפית גדושה מלח
4 כוסות מים

אופן הכנה:

 • שמים את קמח התירס בסיר. מוסיפים את השמן והמלח ומערבבים היטב, עד שכל הגרגרים מצופים בשמן.
 • יוצקים את המים ומביאים לרתיחה מעל להבה גבוהה, תוך כדי בחישה מדי פעם.
 • כשהסיר רותח מכסים ומנמיכים את האש ללהבה המינימלית (ליצור אדים)
 • מבשלים על להבה נמוכה 30 דקות. כדי לבדוק, מסירים את המכסה ונוגעים בחלק העליון של הפולנטה- הוא אמור להרגיש לח אך לא רטוב. אם לוחצים עליו מעט, הוא לא צריך להילחץ בקלות.אם הוא עדיין מרגיש רטוב מדי, מכסים וממשיכים לאדות 5-10 דקות נוספות (בכל מקרה לא מאדים יותר מ-40 דקות).
 • מסירים את הסיר מהאש ומסירים את המכסה. לא נוגעים 20 דקות (ועדיף עד שהתערובת מתקררת לחלוטין). מעבירים לקערה גדולה, ואז מפוררים (עם הידיים, ראו תמונות), ומקבלים קוסקוס (הידד!).
 • לקבלת גרגרים מופרדים היטב, מעבירים את התוצאה דרך נפת קוסקוס.

אופן הכנה במיקרוגל (מיועד לחצי כמות):

 • שמים בקערה המתאימה למיקרוגל, עם מכסה שנסגר היטב (קערות פיירקס מומלצות כאן), 1 כוס קמח תירס גס.
 • מוסיפים 4 כפות שמן וכפית שטוחה מלח ומערבבים היטב. מוסיפים 2 כוסות מים רותחים, מערבבים היטב וסוגרים את המכסה.
 • שמים במיקרוגל ומפעילים על עוצמה גבוהה 8 דקות.
 • מוציאים, מסירים בזהירות את המכסה, בוחשים היטב ואז מחזירים את המכסה ושוב למיקרוגל ל-7 דקות נוספות.
 • מוציאים, מסירים את המכסה ונותנים לתערובת לנוח 20 דקות(ועדיף עד שהתערובת מתקררת לחלוטין), ואז מתחילים לפורר כמו באופן ההכנה מעל.

מתכון לקוסקוס מפולנטה דקה (אינסטנט)

5-7 מנות כתוספת, טבעוני, 5 דקות עבודה, 30 דקות עד שאפשר לאכול

מצרכים:

2 כוסות קמח תירס לפולנטה אינסטנט (גרגרים דקיקים יותר, בעובי של סולת)
1/3 כוס שמן (זית או רגיל)
כפית גדושה מלח
3 כוסות מים

אופן הכנה:

 • שמים את קמח התירס בסיר ומוסיפים את השמן והמלח.
 • מערבבים היטב ומוסיפים את המים.
 • בוחשים פעם/פעמיים ומביאים לרתיחה.
 • כשהמים רותחים, מנמיכים את הלהבה, מכסים ומבשלים 8-12 דקות, עד שכל המים נספגו בתירס והוא מרגיש יבש למגע (כמו במתכון למעלה).
 • מסירים מהאש, מורידים את המכסה ולא נוגעים 15 דקות (ועדיף עד שהתערובת מתקררת לחלוטין).
 • מעבירים לקערה ומתחילים לפורר את התערובת לחתיכות גדולות, ואז מעבירים לנפת קוסקוס ודרכה מסננים את כל הקמח– ומהצד השני יצא קוסקוס!.
 • לחילופין, במקום להעביר בנפת קוסקוס, מעבירים את קמח התירס המבושל למעבד מזון ומפעילים בפולסים עד שהגרגרים נפרדים.

הוראות הכנה במיקרוגל:

 • שמים בקערה המתאימה למיקרוגל, עם מכסה שנסגר היטב (קערות פיירקס מומלצות כאן), את קמח התירס, השמן והמלח ומערבבים היטב.
 • מוסיפים את המים, מערבבים היטב וסוגרים את המכסה.
 • שמים במיקרוגל ומפעילים על עוצמה גבוהה 5 דקות.
 • מוציאים, מסירים בזהירות את המכסה, בוחשים היטב ואז מחזירים את המכסה ושוב למיקרוגל ל-3 דקות נוספות.
 • מוציאים, מסירים את המכסה ונותנים לתערובת לנוח 15 דקות (ועדיף עד שהתערובת מתקררת לחלוטין), ואז מפוררים כמו באופן ההכנה מעל.

מה הולך עם הקוסקוס המוכן? הנה כמה רעיונות:

תבשיל ארטישוק שומר ותרד

תבשיל ארטישוק, תרד ושומר. צילום: מתן כץ

לחצו על התמונה כדי לפתוח את המתכון. צילום: מתן כץ

משמשיה – תבשיל בשר במשמשים ודלעת

משמשיה - תבשיל בקר במשמשים ודלעת

לחצו על התמונה כדי לפתוח את המתכון. צילום: אסף אמברם

קציצות פראסה ברוטב מנגולד ולימון

קציצות פראסה כרישה כרשה ברוטב מנגולד ולימון

לחצו על התמונה כדי לפתוח את המתכון. צילום: אסף אמברם

תבשיל דלעת, מנגולד ולימון כבוש

המוני שום וכמון גם בפנים. צילום: אסף אמברם

לחצו על התמונה כדי לפתוח את המתכון. צילום: אסף אמברם

המלצה: ספר הקוסקוס הגדול

כריכת הספר

כריכת הספר

במבול ספרי הבישול שיוצאים לקראת פסח, הגיע לידי עותק של ספר שזכה לשם המפוצץ "ספר הקוסקוס הגדול". את הספר כתבה וגם צילמה הבשלנית המנוסה חנה סרור, ובו, כיאה לשם, ריכזה אוצר בלום של ידע סביב קוסקוס בפרט ומנהגי האוכל המרוקאי בכלל. הספר מתחיל במתכון בסיסי לקוסקוס, בכמה שיטות הכנה (כולל הסיר האידוי והמיקרוגל) ותיאור הכלים להם תזדקקו לפעולה, וממשיך לתיאור מנות שמשתמשות או הולכות עם קוסקוס.

מה שיפה בעיני בספר הוא שלא נשארו בתוך קופסת האוכל העדתי, אלא המשיכו ליציאות המשלבות את הקוסקוס במנות אחרות מהעולם שיוצאות איתו טעימות. כך למשל תמצאו בו מוקפץ עם קוסקוס, רוטב שמנת פטריות, קוסקוס בולונז (חשבתי שאני גיליתי את זה 😛 ) סלט קוסקוס יווני, מגוון קינוחים (כן כן) ועוד. זאת לצד אפשרויות להכנתו מאורז, מצות, וגם מתירס (בשיטה המסורתית שלוקחת שעתיים וחצי של אידוי).

בזמן שהתמונות אינן מיישרות קו עם ספרי בישול אשר מצולמים על ידי צלמים מקצועיים, דווקא הצילום הביתי של סרור (ובעלה) מצליח לגעת ללב, ולהעביר את המסר שמאחורי הספר הזה יש נשמה שאוהבת, מבינה ומבשלת כטבע שני. התוכן שמלווה אותו ברור ומעניין, ולכן זוכה להמלצה זו.

ספר הקוסקוס הגדול, הוצאת כנרת, מחיר: 89 ש"ח, 196 עמודים

רוצים לקבל עדכונים בפוסטים הבאים שלי? כתבו את כתובת המייל שלכם בתיבה מצד שמאל למעלה

הכנתם? איך יצא?? ספרו לי בתגובות או בעמוד הפייסבוק

לעוד מתכונים לפסח:
פילאף אורז עם ארטישוקים ופול טרי
לביבות פראסה ומנגולד
סלט עדשים כתומות ותרד 
סלט וולדורף עם סלק וחזרת
סלט פולי סויה, סלק וזיתים

Print Friendly, PDF & Email

42 תגובות

 1. איפה אפשר למצוא מתכון לקוסקוס מלחם ובמיוחד מצות – נראה דרך טובה לניצול שאריות.

  וגם – הקישור שנתת לכתבה שלך במאקו הוא שגוי.

  תודה

  • היי, תודה, הקישור תוקן
   קוסקוס מצות ראיתי בספר הקוסקוס הגדול של חנה סרור

 2. ראיתי באינטרנט ש׳תומר׳ משווקים קמח תירס דק כשר לפסח

 3. מודה לך מאוד על ההמלצה החמה ועל המילים החמות שכתבת על הספר שכתבתי. התרגשתי לקרוא שהערכת את העבודה על הספר ושהוא נוגע ללב. זה לא מובן מאליו ואני מודה לך . חג שמח

  • היי חנה 🙂
   שמח לראות שההמלצה הגיעה אלייך! עומד מאחורי כל מילה. הרבה בהצלחה עם הספר וחג שמח !

 4. אכן ספר שהוכן באהבה, ספר הקוסקוס הגדול חובה בכל מטבח , חג שמח ❤️

 5. היי, כמה זה כוס בגרמים? 250 ?
  תודה רבה!

  • היי פרידה 🙂
   שאלה טובה =]
   במתכון הזה ספציפית הגרמים לא משנים, העיקר שתשתמשי באותה כוס למדידת התירס והמים.
   בהצלחה!

   • אוקיי וואו.

    מתביישת להגיד בקול אבל יש מצב שזה יצא יותר טעים מהדבר האמיתי!

 6. פנינה בארי

  הי עוז!
  מאד נהניתי לקראו הכתבה על הקוסקוס ומאד רוצה להכין את הגירסה של קוסקוס מקמח תירס אינסטאנט במיקרו. רק לא ברור לי במיקרה של האינסטנט על איזו כמות קמח תירס מדובר במדויק: האם להשתמש בשתי כוסות או כמו במיקרה של הקמח תירס העבה בחצי כמות, ז"א כוס אחת? אשמח מאד לתשובה.
  תודה מראש,
  פנינה בארי.

  • היי פנינה :] שמח שנהנית
   מה שחשוב כאן הוא היחסים.
   אפשר להכין כוס אחת קמח תירס דק ואליה להוסיף כוס ורבע מים (אבל לא יצא לך כמות מספקת)
   או לחילופין להכין 2 כוסות קמח דק ולהן להוסיף 2 ורבע – זה הכמות המומלצת לדעתי
   חג שמח 🙂

 7. פנינה בארי

  המון המון תודה על תשובה כה זריזה! הולכת להכין לערב חג קוסקוס עם טנזיה! מקווה שיצא! חג שמח! 🙂

 8. תודה, מאוד טעים אבל תמיד נשרף לי למטה! יש עצה?

  • היי אורית
   בהחה שאת כבר מבשלת על הלהבה הכי נמוכה – פתרון יעיל הוא לתת לקוסקוס להתאדות בתנור: אוטמים את הסיר עם נייר אלומיניום אחרי הרתיחה, ומעבירים לתנור של 170 מעלות למשך הזמן שצריך במתכון לפיו את עובדת
   בהצלחה 🙂

   • גם לי יש שאלה שכזו… שאלה של מתחילים
    *ניסיתי ונשרף לי (קמח גס)-
    צריך לערבב את השמן עם הקמח על קר?
    ואז להוסיף מים מהברז או רתוחים? ורק אז להדליק להבה גבוהה?

    אני לא אתייאש, אעשה עוד ניסיון, במיוחד בשל הקלות בו מצאתי את הקמח המדובר בסופר הקרוב לביתי… (:
    ואגב, בסיבוב הקודם הכנתי את תבשיל העוף-חרוסת… ויצא לא רע {:
    תודה!

    • היי שחר 🙂

     כיף לשמוע על התלחת התבשיל!
     לשאלותיך:
     את השמן מערבבים עם הקמח על קר
     מעבירים לכיריים ואז מוסיפים מים – אפשר להוסיף מים רותחים, אישית אני לא טורח להרתיח כי לדעתי זה מגיע לרתיחה די מהר
     אחרי שיש מים מרתיחים.
     זה גם מאוד תלוי בסיר בו השתמשת, הקמח הגס דורש בישול ממושך יותר ולכן סיכוי גבוה יותר שישרף.
     תנסי את המתכון במיקרוגל זה מעלים את הסיכון 😉
     בהצלחה! עדכני כשהצליח!

     • שבוע טוב, חזרתי כדי לספר:
      בעצתך, הלכתי על המיקרוגל (פעם ראשונה שאני מחממת/מבשלת בתבנית במיקרו ולא על הגז…)
      כשהוצאתי היה נראה עוד רטוב מדי, אז הכנסתי לעוד דקה וחצי. עדיין היה נראה גושי יותר ממה שציפיתי, אבל הכנסתי את הנשמה… ובסוף יצא סביר.
      א-מה-מה- בשבת עצמה, הקוסקוס הוכיח את עצמו מעל ומעבר!! הרגשנו בפה גרגר גרגר… אז סחטיין ותודה ענקית!!
      [ושאלה לסיום- אם אכן יוצא עדיין לח, כלומר האצבע נוגעת ברטוב ולא ממש בלח, לחמם עוד? והאם יש הבדל בין סולת לקמחים אחרים? כי זה מה שתמיד מתפקשש לי בקוסקוס סולת]

     • היי שחר 🙂
      שמח שניסית שוב והפעם יצא מוצלח :)))))
      הכי טוב לתת לתערובת התירס להתקרר לחלוטין ואז זה יוצא פיקס.
      זה צריך לצאת טיפה לח, לא יבש מצד אחד אבל גם בטוח לא עיסתי או מזכיר עיסה.
      בסולת היחסים מעט שונים (כוס מים לכל כוס סולת) אבל העיקרון זהה.

 9. היי,
  יצא מצוין!
  ואני אחת שאוכלת קוסקוס אמיתי מיום היוולדי כמעט חחח.
  תודה!
  כרמית

 10. הקוסקוס יוצא פשוט מדהים
  ניסיתי את שתי המתכונים קמח תירס דק
  וקמח תירס היותר עבה
  פשוט טעים מאוד
  תודה על המתכון

 11. וואו הכנתי קוסקוס במיקרוגל מפולנטה אינסטנט לפי ההוראות פשוט מדהים וטעים יותר מהמקור…

 12. שלום עוז, המתכון שלך לקוסקוס נטול גלוטן הוא מדהים! לא אכלתי קוסקוס כבר שנים מאז שאובחנתי עם צליאק 🙂 הכנתי את הקוסקוס העבה ופוררתי אותו במעבד מזון. מעדן מלכים! גם הבן שלי עם צליאק, בן 7, טעם לראשונה קוסקוס והתאהב. אז תודה רררבה, ושתהיה שנה טובה ומתוקה, עמיר

 13. הי עוז,
  תודה על כתבה מעמיקה ומעניינת
  מחר עורכים במשפחתי ארוחת חג מסורתית עם קוסקוס, ואני רוצה להכין את הגרסה שלך ללא גלוטן.
  הבישול בסיר נעשה בסיר רגיל או בסיר אידוי (קוסקוסייר)?
  תודה מראש

  • היי לירון 🙂
   בשמחה. המתכונים פה הם מיועדים לבישול בסיר רגיל לחלוטין – כל סיר עם מכסה מתאים זורם פה.

 14. הי עוז, חיפשתי מתכון לקוסקוס מקמח פולנטה זמן רב ושמחתי מאד למצוא את הכתבה. ראיתי מתכונים ל cuscuz dr milho והשילוב עם חלב קוקוס או פתיתי קוקוס גם נשמע טעים, אנסה על הילדים ואגיד לך. תודה על המתכון!

 15. בלי מלח?

 16. נראה מדהים! מה אתה ממליץ יותר על הקמח תירס הגס או הדק?

 17. היי
  איזה מתכון מפורט!
  ממש הש.עת, תודה רבה
  הולכת לנסות עכשיו
  במתכון למיקרו עם סולת חיטה צריך מים רותחים..
  האם גם כאן זה יעזור או מים פשוט מהברז?
  תודה
  בטוח שאמשיך ולקרוא כאן עוד סיפורים ומתכונים מעניינים!

  • היי דורין 🙂
   בשמחה רבה! מניסיון זה לא משנה אן המים רותחים או לא, הם גם ככה מתחממים במיקרוגל. אולי תצטרכי 1-2 דקות יותר ממה שרשום

 18. הי.כתבה מצויינת ומפורטת,כמו כל הכתיבה שלך בדר"כ
  הכנתי עם קמח תירס,נראה לי עבה ,הוא לא נראה במרקם של קמח חיטה אלא קצת גרגירי.הכנתי אתמול במיקרו,קררתי במקרר ועכשיו הכנסתי חלק למעבד מזו.יצא עיסה כמו פולנטה או מהו כזה ולא גרגירי 🙁 מה לא היה טוב?
  מחכה לתשובה כי יש לי עוד להכין…. תודה רבה

  • היי רונית
   ככל הנראה עיבדת טיפה יותר מדי. ההפעלה במעבד מזון צריכה להיות במספר פולסים קצרים.

 19. היי עז, המתכונים שלך כיכבו אצלנו בחג.
  המון תודה עליהם ועל החשק שאתה עושה לי לבשל:)
  הכי הכי חשוב לי לספר שהכנתי את הקוסקוס (הגרסה העבה) יצא מעולה.
  כל כך שימח אותי להחזיר לבן שלי את טעם הקוסקוס אחרי שאובחן כצליאקי.
  הכי קרוב לטעם ולמרקם האמיתיים.
  ברכות על ראשך!

השאר תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם. שדה חובה *

*